Путешествуем по Беларуси-2

Tanyshkas

Well-known member
дзякуй вам! складаю маршрут на некалькі дзен па вашым допісам!
 

Лапа

Well-known member
Я в этом году тоже побывала в 2 усадьбах в Наровле и в Красном берегу. В Наровле еще про владельцев целую лекцию прослушала. В Красном берегу так просто на экскурсию не попасть, спрос сумашежший, только по записи.
Что имею сказать, и у нас жили люди, и хорошо жили, так что я готова плюнуть в лицо любому, кто скажет, что белорусы - это быдло померковное, у которых ни истории, ни достижений. Просто как-то наши усадьбы много где запущены, и мало что про их владельцев где писано:((( А если бы все это поднять, да изучить, да проанализировать, очень много в нашей истории заиграло бы невероятными красками
 

Karkusha

Well-known member
@Юлллса, я ну вось вельмі раю. Нават падчас звыклых паездак да свекраў і бацькоў маглі знайсці штосьці цікавае па дарозе. Абсалютна заўсёды еду з глобусам. Муж за стырном, а я паглядаю, што есць цікавага навокал
 

Вложения

  • Screenshot_2023-07-24-13-10-20-479_com.android.vending.jpg
    Screenshot_2023-07-24-13-10-20-479_com.android.vending.jpg
    47.6 KB · Просмотры: 34

Karkusha

Well-known member
Я в этом году тоже побывала в 2 усадьбах в Наровле и в Красном берегу. В Наровле еще про владельцев целую лекцию прослушала. В Красном берегу так просто на экскурсию не попасть, спрос сумашежший, только по записи.
Что имею сказать, и у нас жили люди, и хорошо жили, так что я готова плюнуть в лицо любому, кто скажет, что белорусы - это быдло померковное, у которых ни истории, ни достижений. Просто как-то наши усадьбы много где запущены, и мало что про их владельцев где писано:((( А если бы все это поднять, да изучить, да проанализировать, очень много в нашей истории заиграло бы невероятными красками
ну калі большасць сядзібаў глядзець, асабліва ў заходняй Беларусі, дык пачынаеш чытаць, і як на падбор пра тое, як у 1939 пасядзелі на дарожку, паглоядзелі апошні раз на свой маёнтак і паехалі назаўсёды. Слёзы наварочваюцца.
 

Tanyshkas

Well-known member
глобус усталявала! учора па дарозе з Брэсцкай вобласці агучвала пра наваколле) дзякуй!
 

Karkusha

Well-known member
Дарэчы, недалёка ад Нясвіжа есць вёска Вялікая Ліпа. Там царква цікавая. І сядзіба была, канешне ж. Пішуць, быццам бы самы стары маёнтак у Беларусі, належый Абуховічам. Дык захавалася ўзяджная брама, а ўнутры яе барэльефы рыцараў. Гэта вельмі цікава. Ну там і ў двары цікава таксама. хаця мала што захавалася. Таксама раю. Дарэчы, прынёс мне гэта ўсё глобус Беларусі, калі паехалі з Нясвіжа не нармальнымі дарогамі, а як мы любім))
https://azarkinm.livejournal.com/125156.htmlІ гэта не адзінае цікавае, што есць у тых мясцінах
 

Karkusha

Well-known member
глобус усталявала! учора па дарозе з Брэсцкай вобласці агучвала пра наваколле) дзякуй!
о, ну супер! Я шчыра радая)
Мы так летась з Брэста ехалі ад маіх бацькоў да глыбокай ночы, бо Баранавіцкі раён нечакана нас зацягнуў) Усё пачалося з месцаў помнікаў паўстанцам, а потым і ў былыя сховішча ядзернай зброі заехалі, і знайшлі камень у гонар Бітвы пад Мілавідамі, і трохкутную царкву для трох канфесій - каталікоў, уніятаў і праваслаўных, і капліцу-пахавальню ў форме піраміды, і шмат чаго цікавага. Свякроўка ўсё ніяк не магла зразумець, як гэта мы ехалі 300 км да глыбокай ночы)))
 

Лапа

Well-known member
@Karkusha, я счас читаю про английский королей, отбор добра был во все времена.
Меня другое огорчает, да почти ничего нет про наших владельцев усадеб, как не было людей. Вот та же Наровля, конфетная фабрика берет начало от владельцев той самой усадьбы, которая судя по останкам была для тех времен офигенная и по архитектуре, и по убранству. И расположена очень красиво. И сад заложен очень красивый, просто стал он никому не нужный в определенные времена.
Так вот меня впечатлило, что хозяин усадьбы не имел никаких полезных связей, был просто, как мы говорим, предприниматель. Прикупил земли, посмотрел, что там можно вырастить, и в добавок вот фабрику создал, и да, объемы поставок были по нынешним меркам небольшие, так когда ж это было!!!!!
Вообщем меня аж распирает, что в Беларуси были люди, которыми мы можем гордиться!
А в Красном берегу ж усадьбы сохранилась. Какие там потолки! Мамочки дорогие. Как люди жили. Какой парк вокруг дома.
Хер вам, а не босяки мы
 

Tanyshkas

Well-known member
яшчэ нясу дзякуй! - начакана ў Акадэмкнізе набыла "Таямніцы гары Міндоўга" - вось чаму б яе ў школьную праграму не дадаць! - легкая, цікавая, пра гісторыю і сучаснасць!
 
@Юлллса, я ну вось вельмі раю. Нават падчас звыклых паездак да свекраў і бацькоў маглі знайсці штосьці цікавае па дарозе. Абсалютна заўсёды еду з глобусам. Муж за стырном, а я паглядаю, што есць цікавага навокал
Дзякуй за карцiнку, пашукаю яшчэ раз. Мо прапусціла.
 

Марфа Васильевна

зимофобка-летофилка
мы побывали на моей малой родине - в агрогородке Красный Берег. моя мама работала там в тогдашнем техникуме, который ныне отреставрировали. вот, собственно, по усадьбе Козелл-Поклевских мы и прогулялись. фоток у меня нет таких, чтоб мои родные не попали в кадр. но внутри усадьбы не новодел. отреставрировали сохранившееся под слоем побелки. где была позолота (а её было дофига) - там краска, бо позолоту спёрли. в кабинете черчения, в котором моя мама преподавала, теперь снова кабинет хозяина усадьбы. маме моей конечно ужасно интересно было походить по тем помещениям, которые она помнит стандартными казёнными учебными классами. часть усадьбы была отдана под общежитие... в зимнем саду был кинозал.
там чудесный парк. экскурсовод рассказывала, что парк проектировал главный садовник Варшавы.
но какие там комары - это капец.
ещё момент: там решительно негде перекусить.
так что, ехать стОит, но только если это по пути и с вами не будет маленьких детей, экскурсия длится почти час, надоест.
 

Вложения

  • 1.jpg
    1.jpg
    112 KB · Просмотры: 23
  • 2.jpg
    2.jpg
    48.9 KB · Просмотры: 22
  • 3.jpg
    3.jpg
    131.7 KB · Просмотры: 22
  • 4.jpg
    4.jpg
    92.3 KB · Просмотры: 22
  • 5.jpg
    5.jpg
    129.2 KB · Просмотры: 22
  • 6.jpg
    6.jpg
    96.8 KB · Просмотры: 23

Karkusha

Well-known member
яшчэ нясу дзякуй! - начакана ў Акадэмкнізе набыла "Таямніцы гары Міндоўга" - вось чаму б яе ў школьную праграму не дадаць! - легкая, цікавая, пра гісторыю і сучаснасць!
вы нясеце мне такую радасць) Мы з дзецьмі ўчора таксама гэтую кнігу прыгадвалі.

Поўнач Беларусі есць у мяне яшчэ: мы летась адпачывалі ў сядзібе пад Глыбокім, а сябры на радзіме за Браславам, пад Латвіяй. Дык сустрэліся і некалькі дзён ездзілі разам, яны нам свае ўлюбёныя месцы дарылі, а мы ім)
Амаль самфы край зямлі-Друя, куды варта ехаць дзеля атмасферы і для таго, каб пасядзець на беразе Дзвіны і паглядзець пра раку на Латвію, на Підрую (а ўчора нашыя гэтыя сябры былі акурат на тым беразе, у Підруі, прысылалі фотачкі Заходняй Дзвіны з таго боку). Ідолта, Мёры. І абавязкова проста Лявонпаль з неймавернай калонай у гонар Канстытуцыі ў лесе. Верхнядзвінск, Сар'я (якую таксама абавязкова ттрэба ўбачыць на свае вочы, фота недастаткова), ну і ўжо можна даехаць да іншага краю света - да Асвеі. Хоця яна нас не тое каб менавіта расчаравала, але прымусіла сумаваць. Друя лепей) Ну і рознае на шляху нанізваць можна. Але, канешне, адным днём з Мінска не метнуцца. Хаця ўсё роўна яно таго вартае. Асабліва Друя, Лявонпаль і Сар'я- туды я хачу абавязкова зноў.
 
Красный Берег - это где был печально известный "экспериментальный" нацистский лагерь для детей? Или это разное? Вроде и то и то Гомельская обл.
 

Karkusha

Well-known member
Дарэчы, ці ведаеце вы, што ў тг есць суполка Клуб поехавшіх. Там людзі збіраюцца і рэгулярна вандруюць у розныя месцы. Мы з імі не ездзілі, але я падпісалася) Напэўна, спасылкі нельга, то паікну так назву: clubbelarus.
Вось іх свежы анонс: Мы с анонсом четвертой поездки за месяц: в субботу 29 июля в планах Гродненщина с Любчей и Жемыславлем.
 

Марфа Васильевна

зимофобка-летофилка
да, там организован мемориал.
но там был не лагерь, а сортировочный пункт, что конечно, не умаляет размеров трагедии. и все вот эти заборы крови литрами, о которых пишут - этого там не было, о чём есть подтверждения от местных жителей.
мы к мемориалу не подъезжали, там было две или три организованные экскурсии, толпы детей.
 

Karkusha

Well-known member
маме моей конечно ужасно интересно было походить по тем помещениям, которые она помнит стандартными казёнными учебными классами. ч
Дарэчы, летась мы былі на радзіме яшчэ ў адных сяброў, на Астравеччыне. Павезлі нас акрамя іншага ў Лынтупы. а там ў былой сядзібе ў савецкі час была школа, а ў ей вучылася маці нашага сябра. Божачкі, які гэта было цікава - і яе слухаць, і бачыць ейныя эмоцыі. паказвала, дзе быў яе клас. Распавядала, куды і як яны бегалі на перпынках і на танцы)
Дарэчы, там на будынку былога спіртзаводу захавалася пагоня на самым версе.
І могілкі цікавыя, і касцёл.
Увогуле, летась быў вельмі цікавы досвед - глядзець на розныя мясціны ў Беларусі вачыма тых, чыя гэта радзіма і хто закаханы ў гэта ўсё.
 

Mrs_yanf

Well-known member
Увогуле, летась быў вельмі цікавы досвед - глядзець на розныя мясціны ў Беларусі вачыма тых, чыя гэта радзіма і хто закаханы ў гэта ўсё.
Гэта самае лепшае, што ёсць з гэтых паездак, і для дзяцей гэта цудоўна, бачаць жывую гісторыю сапраўды
 

Оранж

Well-known member
@Юлллса, я ну вось вельмі раю. Нават падчас звыклых паездак да свекраў і бацькоў маглі знайсці штосьці цікавае па дарозе. Абсалютна заўсёды еду з глобусам. Муж за стырном, а я паглядаю, што есць цікавага навокал
Дзякуй вам! Я звычайна на сайт заходжу
 
Сверху